Putování po vlastech českých 2021

30.06.2021

Tak se rok s rokem sešel a doba kovidová vesele pokračuje. Nějak to už delší dobu nesledujeme, jsme naočkovaní a máme práce nad hlavu. Potřebujeme si hlavně od všeho odpočinout, alespoň pár dní. Tak že vyrážíme čistě podle předpovědi počasí. Vypadá to, že v Jižních Čechách bude teplo a navíc je tam vždycky krásně.

25.6. pátek - 27.6. neděle

Balíme poněkud chaoticky a vyrážíme nejdříve do Zelčína, kde máme sraz s kamarády a v sobotu zde hraje Hop Trop (taková vzpomínka na mládí). Je to tu fajn, zvířátka, dobře vaří , možnost stání pro obytky a karavany. 

Sobotní ranní procházka na historické zdymadlo Hořín (krásně opravené) rozhodně stojí za to.  Po snídani výlet na kolech do Vraňan na samosběr jahod - výborné (mňam). Večer bramborák a koncert Hop Trop.

V neděli klidná a pohodová snídaně s kamarády, výlet do Mělníka. Mělník je moc pěkné město s hezkým výhledem na soutok Labe a Vltavy (pozor neplést si to se soutokem Vraňansko- hořínského plavebního kanálu a Vltavy). Prohlédli jsme si zámecké vinné sklepy u zámku (moc pěkné), ochutnali kávu a dorty v zámecké cukrárně (nic moc), do zámku jsme nešli, prošli si město, dali si zmrzlinu na náměstí (výborná) a prošli se podél vinic, došli znovu na Hořín a pak se vrátili na Zelčín. Kamarádi odjeli a my se povalujeme u auta a přemýšlíme, kam vyrazíme dál. 

Ve finále se vracíme na skok domů pro chybějící věci, spíme rovnou v autě a ráno odjíždíme do Jižních Čech na Hlubokou nad Vltavou.

Zoopark Zelčín (www.zooparkzelcin.cz)

Hořín zdymadlo (50.3409442N, 14.4685153E)

28.6. pondělí

Jedeme do Hluboké nad Vltavou. Je to už dost let, co jsme zde byli naposledy a nedávná reportáž o Hluboké v nás vyvolala touhu zase toto místo navštívit. Parkujeme  u sportovišť. Zákaz vjezdu jsme nenašli. Tedy až později, cedule se zákazem vjezdu a parkování v areálu sportoviště pro obytky a karavany byla otočená, tak že nebyla vidět. Našli jsme ji až při odjezdu. V areálu je i kemp (poněkud drahý), tak že pro ubytované vjezd možný.

Sportovní areál je opravdu krásný a absolutně se zde vyřádí každý. Vše lze  zapůjčit. Také je zde rozsáhlý golf a krásný minigolf. Malé děti ocení Špuntárium, a větší Adrenalin park. A pro nás tedy super cyklostezky navíc v podstatě rovinaté. 

Vzali jsme kola, prohlédli jsme si vše a udělali si výlet po cyklostezce po okolí. Všude je spousta rybníků, stromů (ocenili jsme ve vedru), jsou zde i ptačí rezervace, rybářské sádky a také další kempy, za lepší ceny. A kafe se zmrzlinou. 

Také jsme si cestou prohlédli kemp u rybníka Bezdrev a rozhodli se zde pak přenocovat. Obytka + 2 osoby  + vzdušné bez elektriky 380,- Kč.

Po návratu z výletu přejíždíme k Bezdrevu a parkujeme na dvě noci, místo je pěkné. Dá se stát rovnou na břehu rybníka nebo kousek dál pod stromy. 

V rybníku je příjemné koupání a je tu klid. 

Parkoviště u sportoviště (49.0445564N, 14.4454497E)

Kemp Bezdrev (49.0334131N, 14.4009200E), čisto, klid, menší kemp, pěkné koupání a lze procházkou dojít na Hlubokou - na zámek, do ZOO, jezdit všude na kole

29.6. - úterý

Výlet na kole do Purkarce - Síň voroplavby, velký vor na zahradě, uvnitř jsme nebyli (bylo zavřeno)

Oběd v Hospůdce u Voraře - moc dobrý

Cestou po cyklostezce E10 Svatojakubská cesta, přírodní rezervace Karvanice (nová ferata vedoucí nad vodou - nutné vlastní vybavení nebo zapůjčit v  Hluboké ve sportovním areálu)

Zde docela zvlněný terén a nic moc ke koukání. 

Návštěva okruhu na zámku Hluboká - byl otevřený jen okruh reprezentační pokoje. Zámek je krásný, pokoje také, ale ten průvodce za nic nestál.

U auta večeře, koupání, pak se zatáhlo, všechno uklízíme, zvedl se vítra a po dlouhé době jsem opravdu měla strach, že na nás spadne strom. ale naštěstí dobré. Hodně pršelo a dobře se spalo. 

30.6. - středa

České Budějovice

krásné historické město, spousta kaváren, podloubí, opravené domy, krásná radnice, zvonkohra a top - Černá věž. Rozhodně stojí za to vylézt nahoru. Koupili jsme si skvělá rajčata od farmáře a chléb v řemeslné pekárně Chléb se solí. Prohlídli jsme si Solnici, Masné krámy, zaujala nás hospůdka Žíznivá gumovka. Domek široký cca 2 metry.  Moc se nám tu líbilo. Opět skvělé cyklostezky podél řeky, spousta vyžití a  prostor pro relaxaci. 

Zůstáváme ještě jednu noc. Je tu prostě klid. 

1.7. - čtvrtek

Prší a tak balíme a jedeme na prohlídku jihočeských vesnic. Dobčice - točili zde Babovřesky. Pak Holašovice - památka Unesco. Krásné, pak i sluníčko vylezlo. Dali jsme si polívku a koláč. Pak jsme jeli  do Pořežan, kde je Muzeum historických vozidel (zemědělské stroje, veterány, hračky). Neskutečná sbírka.

A pak jsme  jeli pomalu směr domů. Trochu jsme pofackovali věci z auta, trochu zahradu a pak koukali na Babovřesky.

2.7. - pátek

Balíme pár věcí, doplňujeme vodu a vyrážíme směr Bedřichov, kde jsme pozvaní na sraz houbařů. 

Cestou se stavíme ve Škoda Auto muzeu.